18 Eylül 2016 Pazar

Ücretsiz Chessbase İle PGN Dosyalarını Açmak

Merhabalar,

Bu yazımızda sizlere ücretsiz olarak satranç dosyalarını (pgn formatı) açabileceğiniz uygulamanın kullanımından bahsedeceğiz. Özellikle bilgisayar satrancında yeni olanlar için faydalı bir rehber olacağını düşünüyorum. İlk olarak kullacağımız programın ismi Chessbase. Eğer ki yabancı satranç uygulamaları üzerine biraz araştırma yaptıysanız Chessbase programını mutlaka duymuşsunuzdur.

Kısaca özetlememiz gerekirse Chessbase programı, internet üzerinden indirdiğimiz satranç dosyalarını ve veritabanlarını açmaya yarayan bir programdır. Biz de bu program üzerinden indireceğimiz satranç dosyalarını bilgisayarımızda açacağız.

İlk olarak Chessbase programını indirmek için buraya tıklayınız.
(NOT: Program tamamen ücretsizdir.) (Chessbase programının resmi sitesi için tıklayınız.)

Programı indirip kurduktan sonra aşağıdaki adımları takip etmemiz yeterlidir.

1- İlk olarak indirip, yüklemiş olduğumuz Chessbase programını bilgisayarımızda açıyoruz.


2-  Programı açtıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi sol üstte yer alan ''Open'' sekmesine tıklıyoruz.


3- Open sekmesine bastıktan sonra bilgisayarımıza daha önceden indirdiğimiz satranç dosyalarını (pgn) seçip Open ikonuna tıklıyoruz.


4- Gördüğünüz gibi seçtiğimiz pgn dosyalarını şu an açtık. Burada mevcut satranç dosyamızın içerisinde yer alan oyunları görüyoruz. İstediğimiz bir oyunun üzerine çift tıklayarak artık maçları detayları bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Satranç Dosyaları ve Veritabanları İndirebileceğiniz Siteler (Ücretsiz)2 Yorum:

bu program yaptığımız hamleleri gösterirken en iyi hamle şudur diye akıl veriyor MU?

ben akıl vermeyen sadece yaptığım hamleleri ve rakibin yaptığı hamleleri gösteren bir program arıyorum. Onun için sordum.

Yorum Gönder